Вчені створили металеве покриття, що знищує бактерії

0
149

Команда дослідників з Технологічного інституту Джорджії за допомогою процесу електрохімічного травлення створила на поверхні сплаву з нержавіючої сталі Наноструктуровані покриття (текстура з крихітних виступаючих шипів), що вбиває бактерії, при цьому не завдаючи шкоди клітинам ссавців. Якщо випробування даної технології підтвердять її ефективність, не виключено, що подібним покриттям в майбутньому будуть захищати медичні прилади, а також обладнання для харчової промисловості.

Одержаний метаматериал, за словами вчених, вимагає додаткового вивчення і всебічних випробувань в різних умовах. Але одне ясно абсолютно точно вже зараз: мікроскопічні металеві шипи здатні проколювати бактеріальні мембрани, тим самим вбиваючи шкідливі бактерії. При цьому людина може абсолютно спокійно доторкатися до цієї поверхні, не завдаючи своєму організму ніякої шкоди, адже його клітини на порядок більше розміром, ніж клітини бактерій. Крім антибактеріальних властивостей наноструктурована металева поверхня також покращує корозійну стійкість.

«Подібна обробка металевих поверхонь має неймовірно величезним потенціалом. Адже на сьогоднішній день нержавіюча сталь використовується в самих різних областях. Раніше ми використовували найрізноманітніші покриття і напилення для того, щоб боротися з бактеріями. Але рано чи пізно подібна плівка стоншується і сходить нанівець. Тепер же ми навчилися модифікувати поверхню самої сталі, і це покриття залишиться з матеріалом назавжди », – міркує Джулія Чемпіон, професор біомолекулярної інженерії в Технологічному інституті Джорджії.

Гострі металеві шипи, витравлюють на поверхні металу, не перевищують 25 нанометрів у висоту і під електронним мікроскопом нагадують гірську гряду. Нове захисне покриття в ході перших тестів знищило як всіх грамнегативних, так і грампозитивних бактерій. Тестування проводилося на прикладі Escherichia coli і Staphylococcus aureus. При цьому лабораторна миша ніякого дискомфорту від контакту з модифікованою поверхнею не відчула. Це наводить на думку про те, що подібне покриття можна наносити також на медичні імплантати, що імплантуються в тіла людей і тварин. Результати дослідження можна прочитати в журналі ACS Biomaterials Science & Engineering.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here